„Sok van, mi csodálatos,
De az embernél nincs semmi csodálatosabb”
(Szophoklész)
Minden ember különbözik a másiktól, mint ahogy nem egyformák a szivárvány vagy a csakrák színei sem. Olykor árnyalatnyi eltérések adják meg az egyedi színt. Mindegyik önmagában is csodálatos, de mégis csak a másik vonatkozásában észlelhetjük különbözőségét. Így van ez az ember esetében is: mindenki rendelkezik értékekkel, szépséggel, jósággal, még ha néha „gyarlónak” is látszik. Ez az igazi kihívás: meglátni és megláttatni az egyedi szín szépségét úgy, hogy mégis összhangban legyen a többi színnel.
T. Haris Katalin vagyok, 1985-ben pszichológus és középiskolai pszichológia szakos tanárként végeztem Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudomány Egyetemen. Pedagógiai szakpszichológus diplomát 1990-ben Budapesten szereztem, az Eötvös Lóránt Tudomány Egyetemen. Fontos számomra a folyamatos fejlődés, ezért rendszeresen vettem részt képzéseken (pszichodráma, családterápia, relaxáció, Sindelar-terápia, Szenzomotoros Integrációs Terápia) és szereztem saját élmény szinten tapasztalatokat (sématerápia, transzgenerációs megközelítés).
Az eltelt évek alatt a pszichológus-hivatás több területén szereztem szakmai tapasztalatokat a gyermekvédelemben (örökbefogadás, nevelőszülőképzés), valamint a közoktatásban (iskola- és óvoda pszichológia, Pedagógiai Szakszolgálat) egyaránt. Minkét szakmában rendszeresen tartottam tréningeket (burn out), előadásokat, képzéseket. Ebből kifolyólag az esetek színes spektrumával és a korosztályok széles körével találkoztam és dolgoztam. Jelenleg munkám a magán tanácsadásra összpontosul. Tanácsadói megközelítésem holisztikus (módszerek ötvözése) és rendszerszemléletű – mind gyermekek/kamaszok, mind felnőttek esetében.
Kedves érdeklődő!
Biztosan hosszas töprengés előzte meg, amíg arra az elhatározásra jutott: pszichológus segítségét kéri. Egy ideig mindenki úgy gondolja, hogy „saját problémám, nekem kell megoldani”. De ahogy fogy a személyes energia, sűrűsödnek, netán szaporodnak a konfliktusok, a feszültség csak egyre nő az egyénben és a személyek között egyaránt, s megfogalmazódik: „Tehetetlen vagyok, nem tudom már egyedül megoldani a problémámat. Kell a segítség!”
A pszichológiai tanácsadás során a hozott problémára koncentrálunk. Esettől függően néha elég néhány találkozás, megerősítés, az „ahá élmény” megtapasztalása, új szemléletmód, viselkedési mód kialakítása, belső erők aktivizálása. Nagyon sokszor a családnak, mint rendszernek a megismerése, a szülők által hozott minták, elvárások, érzelmi szövetségek, átélt traumák feltárása teszi érthetővé a meglévő tünetek hátterét s mutat utat a tovább haladásra, ami időigényes.
Forduljon bizalommal hozzám, amennyiben szeretné, hogy:
- gyermeke
magatartásproblémája– dac, visszahúzódó viselkedés, agresszivitás, óvodai, iskolai beilleszkedés, serdülőkori konfliktusok, túl-mozgékonyság, szorongás;
pszichés testi tünete – dadogás, körömrágás, izomrángások, alvászavar, fejfájás, hasfájás, asztmatikus rohamok;
teljesítményproblémája – figyelmetlenség, iskolaérettség, tanulási-, pályaválasztási nehézség, alul-teljesítés, szorongás, tanulási zavar- olvasás, írás, számolás problémák – megszűnjön;
- segítséget kapjon mind Ön, mind gyermeke a család életében történő, ill. történt változás – válás, testvér születése, gyász, konfliktusokkal terhelt szülői, nagyszülői kapcsolattartás – feldolgozásában;
- segítséget kapjon Ön saját életvezetésének megértésében, kezelésében, krízisek – pl. párkapcsolat, munkahely – feldolgozásában;
időpont-egyeztetés: a 30/975-3293-as telefonszámon,
valamint a pszichoharis@gmail.com levelezési oldalon
Végül szeretnék megosztani Önökkel két gondolatot, melyek útmutatóul szolgálhatnak minden problémával küzdő személy számára:
„Ha mindig azt teszted, amit mindig is tettél,
akkor azt kapod, amit mindig is kaptál.
Ha az, amit teszel, nem működik,
tégy valami mást”
(ismeretlen)
„Istenem, adj nekem
Nyugalmat, hogy elfogadjam, amit nem tudok megváltoztatni,
Bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet, s
Bölcsességet, hogy elmondjam a kettő közötti különbséget.”
(Virginia Satir)